صفحهٔ اصلی

از ویکی اسراء
نسخهٔ تاریخ ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۲۴ توسط Adminwiki (بحث | مشارکت‌ها)

پرش به: ناوبری، جستجو

به ویکی اسراء خوش آمدید (نسخه آزمایشی)

دانشــنامه تخصـصی علوم‌وحیانی اسراء (با ۹ مقاله فارسی)

مقاله برگزیده
        زندگی نامه حضرت آیت الله جوادی آملی
زندگینامه حضرت آیت الله جوادی آملی

تولد

عبدالله جوادي آملي (زاده1312 آمل)، فيلسوف، متأله، فقيه، انديشمند، مفسر قرآن و مدرس حوزه علميه قم و از مراجع تقليد بزرگ شيعه می باشد.

وي سابقه عضويت مجلس خبرگان قانون اساسي، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، مجلس خبرگان رهبري، شوراي عالي قضايي را داشته و سالها امام جمعه قم بوده است.

وي در سال1312 در شهر آمل به دنيا آمد. پدرش ابوالحسن جوادي آملي از علماي شهر آمل بود.

تحصيل

جوادي آملي پس از پايان ششم ابتدايي، در سال 1325 وارد حوزه علميه آمل شد. در آنجا ادبيات، شرح لمعه، قوانين، شرايع، آمالي شيخ صدوق و ساير کتب سطح را از استاداني چون فرسيو، غروي، عزيزالله طبرسي، آقا ضياء آملي، احمد اعتمادي، ابوالقاسم رجايي، شعبان نوري و پدرش ميرزا ابوالحسن جوادي آموخت. پس از آن مدت کوتاهي به حوزه علميه مشهد رفت ولي در آنجا ماندگار نشد.

در سال 1329 به تهران رفت و با راهنمايي محمدتقي آملي، تحصيلات خود را در دبيرستان مروي ادامه داد. در آنجا رسائل و مکاسب را از اسماعيل جاپلقي، سيد عباس فشارکي و سيد محمدرضا محقق داماد فرا گرفت و از درس هيئت، طبيعيات اشارات، بخش‌هايي از اسفار و شرح منظومه شعراني بهره برد. در درس تفسير قرآن، بخشي از شرح منظومه، بخش‌هاي الهيات و عرفان اشارات و مبحث نفس اسفار مهدي الهي قمشه‌اي شرکت کرد و شرح فصوص‌الحکم را از فاضل توني و درس خارج فقه و اصول را از محمدتقي آملي آموخت. هرچند در همه موارد شاگرد صفرعلي شهميرزادي سياهپره‌اي هم بوده‌است.

در سال1334 با تشويق محمدتقي آملي، براي تکميل تحصيلات به حوزه علميه قم کوچ کرد. در آنجا مدتي از درس خارج فقه سيد حسين طباطبايي بروجردي استفاده کرد و بيش از دوازده سال در درس خارج فقه محقّق داماد و حدود هفت سال در درس خارج اصول سيد روح‌الله خميني حضور يافت. وي همچنين حدود پنج‌سال در درس خارج ميرزا هاشم آملي شرکت کرد.
از همان ابتداي ورود به قم، رابطه علمي خود را با فيلسوف و مفسر قرآن، سيد محمدحسين طباطبايي آغاز کرد که اين ارتباط تا پايان عمر وي (طباطبایی )ادامه يافت. برخي از دروسي که از او آموخت، عبارت است از: بخش‌هاي نفس و معاد اسفار، درس خارج اسفار، الهيّات و برهان شفا، تمهيدالقواعد، علم حديث، تفسير قرآن کريم، شرح اشعار حافظ، تطبيق فلسفه شرق و غرب و بررسي فلسفه‌هاي مادي.

فعاليتهاي علمي و تدريس

پس از اتمام تحصيلات، فعاليت‌هاي وي بر تدريس و نشر معارف الهي متمرکز گرديد و در سطوح و دوره‌هاي مختلف، شرح اشارات، شرح تجريد، شرح منظومه، شواهد الربوبية، التحصيل، شفا، دوره کامل اسفار، تمهيد القواعد، شرح فصوص الحکم، مصباح الأنس، درس خارج فقه، تفسير موضوعي قرآن، تفسير ترتيبي قرآن و... را تدريس نمود. اکنون نيز درس‌هاي تفسير قرآن، خارج فقه و خارج اسفار وي ادامه دارد.